My Heart for his House

Rakkaudesta seurakuntaan 

My Heart for his House - rakkaudesta seurakuntaan -kampanja

Haluamme tänä vuonna lanseerata Credo-kirkkoon vuosittaisen My heart for His House -kampanjan (rakkaudesta seurakuntaan). Credo Kirche Saksassa aloitti sen vuosia sitten, ja  Credo-kirkon alku Suomessa oli mahdollista kristittyjen antaman lahjan takia. 

Tänä erityisenä vuonna olemme nähneet käytännössä sen, mihin uskomme: Jumalan ‘huone’, seurakunta, ei ole rakennus. Eikä se ole mikään tapahtuma tai organisaatio.  Seurakunta on yhä edelleen maailman toivo! 

Viime vuosina olemme kokeneet Jumalan huolenpitoa ja nähneet, kuinka monet ovat anteliaasti osallistuneet ja investoineet seurakuntaan ja Credon kaikki toimipisteet pystyivät  ottamaan suuria askelia eteenpäin. 

Unelmoimme seurakunnasta, joka palvelee ihmisiä. Siksi haluamme eri Credon toimipisteissä yhdessä osallistua ”My heart for His House” -kampanjaan, joka huipentuu  sunnuntaina 15.11. Tuolloin haluamme yhdessä tuoda – paikan päällä tai etänä – oman osuutemme Jumalan huoneeseen! 

Pohdi ja mieti konkreettisesti, mikä voisi tänä vuonna olla sinun henkilökohtainen panoksesi! Haluamme osallistua rukouksin ja uskomme, että Jumala tulee tekemään suuria  asioita ja rakentaa seurakuntaansa! 

”En ole valmis uhraamaan ensisijaisesti rakennuksen, jumalanpalveluksen, parempien tilojen tai muiden vastaavien asioiden puolesta. Mutta olen valmis antamaan uhrin, joka maksaa minulle jotain, jotta yhä useammat ihmiset voisivat oppia tuntemaan Jeesuksen Kristuksen, moni elämä pelastuu ja ihmiset löytävät kodin.” 

Friedhelm Holthuis 
Credo, johtava pastori 

Daniel ja Veera Hug
Pastorit, Credo-kirkko


Joka kampuksella on omat projektinsa 

Lahjallasi tuetaan tänä vuonna pääasiallisesti (60%) Credo-kirkon työtä Kivistössä. Sen avulla voimme kehittää toimintaamme ja viedä eteenpäin tänä vuonna tarpeelliseksi osoittautuneita online-jumalanpalveluksia ja some-työtämme, jotta yhä useampi ihminen voisi kuulla Jumalan rakkaudesta ja tulla tuntemaan sen. 

Credo Kirchen neljä Saksan toimipistettä tukevat myös kukin oman kampuksensa projekteja. 

Omien projektien lisäksi haluamme antaa, sillä olemme itse vastaanottaneet paljon. Haluamme anteliaisuuden olevan osa seurakuntamme ydintä. 

10 % seurakunnan istutukseen Berliiniin 

Credo on vuosittain antanut kaikkien kampuksiensa kampanjakeräyksestä osan eteenpäin. Uskomme, että kylväminen ja Jumalan valtakuntaan investoiminen on hyvä, raamatullinen periaate. Tänä vuonna haluamme tukea uutta seurakunnan istutusprojektia: Simon ja Thayna Zeidler aloittavat vuoden 2021 alussa uuden seurakunnan Berliinissä. Tällä hetkellä he ovat työharjoittelussa Credo Kirchessä Wuppertalisa, ja haluamme koko Credona olla heidän rinnallaan myös tulevaisuudessa ja tukea heitä tällä tavoin myös taloudellisesti! 

10 % Hagenin kampukselle Länsi-Saksaan 

Sen lisäksi haluamme katsoa tulevaisuuteen ja kerätä varoja Credo Kirchen uutta kampusta varten Hageniin, joka on noin 200 000 asukkaan kansainvälinen opiskelijakaupunki seurakuntia tarvitsevalla Ruhrin alueella. Kun olemme valmiit aloittamaan työn, haluamme olla taloudellisesti valmistautuneita. Credo Kirche valmistelee parhaillaan työhön siirtyvää tiimiä ja kouluttaa siihen vastuuhenkilöitä. 

Jokaisen uuden kampuksen ja seurakunnan aloittaminen tarkoittaa myös kustannuksia, koska työtä varten tarvitaan mm. tilat ja tekniikkaa. 

10 % avustustyöhön Kivistössä 

Näemme tärkeänä sen, että seurakunta tukee apua tarvitsevia. Koska meillä ei vielä ole omaa diakoniatyötä, kanavoimme osan keräystuotoista Kivistön kirkon työn kautta tukemaan tarpeessa olevia. Olemme kiitollisia hyvästä yhteistyöstä paikallisen luterilaisen seurakunnan kanssa ja siunaamme heidän työtään. 

10 % nuorten lähetysmatkakassaan 

Haluamme tulevaisuudessa olla tukemassa Credo-kirkon nuorten lähetysmatkoja, ja varaamme osan keräyksestä tähän tarkoitukseen. Uskomme, että on jokaisen seurakunnan tehtävä olla siunaus sekä paikallisesti että yli kulttuuri- ja kansallisuusrajojen. Jeesuksen antama lähetyskäsky koskee myös meitä! 


My Heart for His House - Rakkaudesta seurakuntaan, Pienkeräyslupa

  • Kampanjan pienkeräysluvan pienkeräysnumero: RA/2020/1314

  • Kampanjan järjestäjä: Credo-kirkko-seurakunta, Peltikuja 7, 01750 Vantaa

  • Järjestäjän yhteystiedot: Puh. 0413180638, info (a) credo-kirkko.fi

  • Poliisilaitoksen hyväksymä varojen ensisijainen käyttötarkoitus:

        - 60% seurakunnan musiikkivälineisiin, äänentoistovälineisiin, valoihin,
           videointiin tarvittaviin varusteisiin ja graafiseen suunnitteluun
           tarvittaviin ohjelmistolisensseihin
        - 20% uuden seurakunnan käynnistämiseen Berliinissä ja Hagenissa
        - 10% Kivistön kirkon diakoniatyöhön Vantaalla
        - 10% nuorten lähetysmatkaan

  • Poliisilaitoksen hyväksymä varojen toissijainen käyttötarkoitus:

         - Uuden seurakuntamme käynnistämiseen tarvittaviin hankintoihin.

Lupauslomake